logo

Baroko maratón - tak trochu pár kopců

Výškový profil Baroko maratónu

Publikováno 20. 9. 2009
Není lepší komentář, než pohled na výškový profil. Je to nahoru a dolů. Naše Maratónklubová výprava byla v hlavním závodě zastoupena Frantou Tůmou, který velmi těžkou trať dokončil na výborném 21. místě ze 38 doběhnuvších, 6 nedokončilo.

Časem 4:22:45 překonal Jirku Bena Pucholta (4:29:16), který skončil hned místo za ním, navíc Ben to běžel týden po Kladenském maratonu, kde dal 4:06:33 a kde si stěžoval na dýchání, jinak to kluci v současnosti běžně běhají o desítky minut rychleji (přitom jen tak na okraj Ben osobák z roku 1988 2:48:40, Franta z roku 1997 2:48:53). Pro Frantu to byl 64. maratón, Benův 52.
Maratón vyhrál Vlasta Šroubek SC Maraton Plzeň za neuvěřitelných 2:49:59. Přitom před týdnem v Kladně dal 2:42:37. To, že je jeho výkon na dané trati z říše science fiction, dokládá čas druhého Milana Heluse za ním o celých 30 minut a 33 vteřin pomalejší, tedy 3:20:32. Jen 11 maratónců se dostalo pod 4 hodiny, mezi nimi například také účastníci Kladneského maratonu Petr Kuchař 3:52:35 (Kladno za 3:33:16) a Petr Hrček 3:58:20 (Kladno za 3:29:33, pro toho to byl 229. maratón). Druhý maratón po týdnu v tak náročném profilu svědčí o nějakých těch dlouhodobě naběhávaných kilometrech. Po týdnu v Krásné Lípě si maraton dal i Vašek Krejsa (4:46:45), čerstvě nový člen Maratonklubu Kladno Míra Vostrý (4:30:08, předtím Kladno za 3:46:09) a Jana Požgayová (5:54:44, předtím Kladno za 5:22:57).

Sympatičtí pořadatelé zvolili netradiční a jaksi problémové kategorie, protože muži 40 až 59 let je opravdu široké rozmezí, přesto pro Františka Tůmu v jeho 56 letech 9. místo. Ženy nad 40 let vyhrála i na našich pohárových závodech se objevující Pavlína Procházková v čase 4:06:31, ženy do 40 Markéta Gruberová 4:02:26.

Vedle hlavního závodu, kterým je maraton, se pro méně odvážné běžel i půlmaratón, kde jsme z Kladna měli želízka v podobě Gábiny Rakové (2. do 40 za 1:38:58, celkově 26.), Vládi Höhneho (13. nad 40 za 1:49:11, celkově 47.) a Miloše Kmuníčka (5. nad 40 za 1:36:32, celkově 21.) Půlmaratón doběhlo 107 běžců, šest nedokončilo. Nejrychleji běžel Jan Kaše za 1:22:19, první nad 40 byl Martin Kučera za 1:22:54, ženy vyhrála Petra Havlová 1:33:57, která patří k naší ženské vrchařské špičce.

Trasa půlmaratonu byla v začátku a na konci shodná s tratí maratónu, s pochopitelnou tak tříkilometrovou zkratkou oproti celé maratonské smyčce. Takže profil prvních devíti a posledních devíti kilometrů je shodný a když jsem viděl při té své ušmudlané půlce maratónskou značku 35. km a představil si, jak „jim“ po těch předchozích kopcích na tomhle stoupání asi tak bude, tak jsem si říkal, no to bych ty kopce musel všechny chodit, abych se dostal do cíle. A samozřejmě kde jsou kopce, tak jsou nahoru a taky dolů a víme, jaké je to mít se seběhů vyklepaný stehna. Přesně takový, jaký mám teď, když to píšu – a to jsem jen po tom půlmaratonu.

Při čekání na tátu si Malý Ben, tedy Tomáš Pucholt, zaběhl vložený závod na 4,2 km, kde skončil 2. v ktegorii do 15 let, celkově 3. Říkal jsem mu, že jako ti naši mladí nadějní hokejisté odcházejí do NHL, tak že by mohl uvažovat o přestupu ze Sokola Unhošť do prestižního oddílu z nějakého většího města… no uvidíme, vypadá to na velmi složitá jednání.

Přítomný Ivo Domanský mluvil s pořadateli o možnosti pořádání veteránského mistrovství republiky, tak příští rok uvidíme. Zkušenosti říkají, že se tím účast trochu zvedne. Současně platí, že je to krosmaratón s těžkým profilem a chce to v přípravě nějaké ty kopce naběhat, a běžci co na rovinatých tratích mají pomalejší časy a nějaké ty problémy v konci (ovšem kdo je nemá, že), tak by se tady trápili o trochu víc. Osobně mě však tahleta maratónská trať z Plas do Manětína podél Střely a údolím Manětínského potoka více než láká a pokud zdraví dá, tak bych si ji rád také opatrně proběhl.